Çeşmidil Hakkında

Çeşmidil Hakkında

Osmanlı döneminden bugüne tarihi dokusu ile iskelesini, ahşap evlerini ve sokaklarını korumuş olan Beylerbeyi… Doğunun batıyla - kuzeyin güneyle buluştuğu, erguvanın mavi ile kaynaştığı, balığın damak ile birleştiği semt…Ve boğazın incilerinden biri olan bu semtin, eşşiz konumuyla en güzel boğaz manzarasına sahip, 200 yıllık vazgeçilmez bahçesinde yer alan Çeşmidil Cafe & Restaurant.

Tarihi Beylerbeyi Balıkçısı olarak da bilinen Çeşmidil Cafe & Restaurant tarihte I. Abdülhamid’in annesi için yaptırdığı Beylerbeyi Camii'nin hemen yanıbaşında yer alan, Osmanlı sultanının her daim ziyaretleri sırasında boğazın huzur dolu atmosferinde kahvesini yudumladığı bahçede konumlanmıştır Bu bahçe daha sonraları, sultanın bu adetini torunlarının da devam ettirdiği vazgeçilmez bir köşeye dönüşmüştür.

Çeşmidil Cafe & Restaurant, bahçesindeki 1811 yılında Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılan barok mimarisiyle tasarlanmış mermer saçağın üzerindeki akantüs yapraklarıyla resmedilmiş, sultanın tuğrasını taşıyan bir çeşmeyle tarihe tanıklık etmektedir. Bu, Osmanlı dönemi atmosferini mekana taşıyan önemli bir detaydır.

Büyüleyici panaromik boğaz manzarasına açılan, Çeşmidil Cafe & Restaurant, 20 kişi kapasiteli kapalı mekanı ve 80 kişi kapasiteli yazlık bahçesiyle değerli misafirlerine en taze ve en leziz balık çeşitlerinin yanında, günümüz ve Osmanlı mutfağının keşfedilmemiş tadlarını sunarken, Beylerbeyi'nin tarihi dokusuyla bütünleşip, konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Her gün 08:00- 24:00 saatleri arasında misafirlerine yazlık ve kışlık mekan seçeneklerini sunan Çeşmidil Cafe & Restaurant, Anadolu Yakası'nda deniz ürünleri ve balık sofrası arayanlar için öncelikli elit mekanlar arasındadır.

Osmanlı lezzetlerini günümüze taşıyan menümüz ile siz konuklarımıza, unutulmaz bir ziyafet sözü vermekteyiz.

Rezervasyon Formu

Quandoo